Vděčností k větší spokojenosti

Vděčnost je pozitivně prožívaná emoce, dokonce jedna z nejsilnějších emocí, která vzniká, když se vůči nám děje něco laskavého, milého. Nejedná se o pocit závazku, na rozdíl od něj totiž nezavazuje příjemce podpory k nějaké náhradě dobra, které se mu událo, ale je tím hřejivým pocitem pojícím se s potěšením, a dokonce i životní spokojeností, nebo chcete-li: štěstím.

Vděčnost nám pomáhá k celkově pozitivnější náladě, a tím i spokojenosti se životem, zvyšuje empatii a zlepšuje mezilidské vztahy, ale i vztah k sobě samým, snižuje stres a únavu, chrání proti úzkostným i depresivním náladám. Ve zkratce: Vděčnost, klíčový prvek osobního rozvoje a větší spokojenosti, má pozitivní vliv na naši náladu a mezilidské vztahy.

Vděčnost hodně souvisí s pozorností, s tím, kam svoji pozornost zaměřujeme. Souvisí s vědomým rozhodnutím věnovat pozornost tomu, za co jsme rádi, za co jsme v životě vděční. Díky práci s pozorností také můžeme svou vděčnost rozvíjet. A tím rozvíjet svou spokojenost v životě.

Identifikace a rozvoj potenciálu na ZŠ

Vděčnost se snažíme rozvíjet i u dětí v rámci projektu, který jim pomáhá rozvíjet potenciál. Zpětná vazba pedagogů, kteří jsou do projektu zapojení je pozitivní. Žáci „kupodivu“ velmi dobře reagují na to, když si více všímáme toho, v čem jsou dobří.

Vyzkoušejte si některé ze cvičení pro rozvoj vděčnosti:

Cvičení síla vděčnosti

Deset prstů vděčnosti

Podívejte se na své ruce a každému z prstů přiřaďte některý faktor ve svém životě, za který jste vděční. Kdykoli, kdy se budete chvilku nudit, nebo vám nebude zrovna veselo, můžete se podívat na své ruce a připomenout si, co v tomto světě máte rádi.

Najdete například na svém pravém palci kamaráda, za kterého jste vděční, že ho máte? Na levém malíčku svou skvělou sestru? Na pravém ukazováčku veselý zážitek z loňské dovolené, který jste si tak užili? Na levém prsteníčku tu hudbu, co vás vždy dokáže povzbudit? Připomene vám váš pravý prostředníček, které dobré vlastnosti si vážíte sami na sobě?

Deset prstů vděčnosti pro rozvoj osobního potenciálu

Tři dobré věci

V posteli před spaním nebo ve sprše před ulehnutím do postele si zrekapitulujte dnešní den. Za co jste z něj vděční, co hezkého se stalo?
Nemusí to být nic velkého ani převratného, stačí drobnosti, kterých jste si všimli a které vás potěšily.

Tyto myšlenky si můžete také psát na drobné papírky, složit je a vhodit do nějaké hezké krabice nebo třeba zavařovací sklenice. Čas od času je pak příjemné, když si nádobu otevřete a přečtete si, co pěkného se vám v životě děje.

Tři dobré věci pro větší spokojenost

Rozvoj vděčnosti pro větší spokojenost se životem: další cvičení a tipy

Deník vděčnosti

Udělejte si alespoň na týden večerní rituál: založte si notýsek (ale klidně i obyčejný papír nebo poznámku v mobilu) a do něj si vždy napište, co dobrého vám den přinesl.
Neskončete však u pouhého pojmenování a dovolte si podívat se na momenty, za které jste vděční, více do hloubky:

  • Za co konkrétně jste vděčný/vděčná?
  • Komu nebo čemu jste vděčný/vděčná?
  • Bylo by možné mu/jí to vyjádřit? Kdy a jakým způsobem?

Využijte toto cvičení i s lidmi, kterým jste vděční. Pokuste se najít vhodnou příležitost i vhodný způsob pro vyjádření svého vděku. Všímejte si, jak na to druhá osoba reaguje, i jak to bude měnit váš vzájemný vztah, jak to poznamená jeho kvalitu.

Deník vděčnosti pro rozvoj osobního potenciálu a větší spokojenost

Vděčný start dne

Také každé ráno si můžete připomenout, co hezkého vás v životě obklopuje. Podívat se na své prsty a připomenout si svých deset pilířů vděčnosti, můžete si také shrnout, na co se v daném dni těšíte.

Cvičení osobního rozvoje pro vděčný start do nového dne

Cvičením se můžete věnovat samostatně, ale i s kamarády, rodinou, nebo i ve třídě. Udělat si z nich společný rituál.

Zdroje:
Křivohlavý, J. (2007). Psychologie vděčnosti a nevděčnosti. Praha: Grada.
Křivohlavý, J. (2004). Pozitivní psychologie. Praha: Portál.
Slezáčková, A. (2012). Průvodce pozitivní psychologií. Praha: Grada.