Exkurze do filmového studia rakouského partnera

Kurz, dokument a exkurze mohly vzniknout díky podpoře projektu:
KPF-01-296Fake news – Akademie mediální gramotnosti
Fondu malých projektů, programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.

Logo interreg Rakousko Ceska Republika CYMK

To bylo tehdy, kdy jsme ještě nosili respirátory a přes hranice do Rakouska se smělo jen s očkováním, nebo s PCR testem. V té době jsme si na sebe upletli bič a naplánovali exkurzi k našemu rakouskému partnerovi Jugendförderungsverein. Plán uspořádat exkurzi pro děti z naší ZŠ zněl sice skvěle, ale měl jeden významný háček. Jak tolik dětí otestovat PCR testem, abychom zbytečně nezatěžovali rodiče? Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Paní ředitelka Hrdinová nám velkoryse nabídla podporu v podobě testování žáků, a tak jsme měli všechny potřebné papíry k překročení hranic.

Den odjezdu byl tu, 15 žáků ZŠ, paní překladatelka a náš organizační tým se sešel na náměstí a mikrobus Františka Mrkáčka mohl zavřít dveře. Otevřel je o dvě hodiny později v Linci kousek od studia našeho partnera. Po krátkém přivítání jsme se hned pustili do práce. První dvě skupiny za podpory Jacoba natáčely parodii na fake news, čímž se naučili, jak takové fake news odhalit. Škola hrou dělá zázraky. Další dvě skupiny si vyslechly přednášku o informacích, reklamách a dezinformacích od Viktorie Buchberger (rakouské influencerky). Skupiny se posléze vyměnily, a tak bylo až do oběda o zábavu postaráno. 

Na doporučení místních jsme objednali obří pizzy, které zaplnily naše hladové žaludky. Další program od našeho českého partnera naštěstí fungoval bez většího pohybu, a tak si žáci vyzkoušeli léty prověřenou únikovou hru od Fakescape. K velkému překvapení tvůrců samotných pojednávala o virové nákaze, což je na začátku pandemie značně zaskočilo.

Jugendförderungsverein patří velké díky za vstřícnost a podporu, kterou nám na místě zajistili. Protože jsme je dál nechtěli rušit a navíc se ten den udělalo krásně, rozloučili jsme se a vydali se podívat po krásách Lince. Jak podotkly naše lišovské dívky, v Linci je skvělá móda a plno bratelných kluků. Trochu nás po tomto sdělení překvapil útok na dětské hřiště, které naštěstí návštěvu lišovských přežilo a po krátkém rozchodu a následmém úspěšném shledání jsme mohli vyrazit plni dojmů zpět do naší domoviny.