Jak vybrat střední školu na 1

Vím přesně co dělám rád

Představ si povolání, které miluješ

Víš proč se ptám, jestli víš, co chceš dělat, a ne kam na školu chceš jít? Protože musíš začít přemýšlet od konce. Představ si, že právě teď děláš činnost, která tě baví. Jak se cítíš? Představ si tu činnost do úplných detailů. Jsi sám nebo pracuješ v týmu? Představ si to, jako bys tam teď byl. Co právě říkáš? Klidně zavři oči, je to důležité.

Zapiš si vše, co o svém povolání víš

Máš už oči otevřené? Dobře, pokračujeme dál. Vezmi papír a tužku a svoji představu si pečlivě zapiš. Zapiš si to co slyšíš, co vidíš, co cítíš. Zapiš vše v přítomném čase.

Jak vybrat střední školu na vedlejší koleji

Pokud byla tvá práce pečlivá, věnoval/a jsi sám/sama sobě obrovský dar. Byla-li představa dostatečně věrohodná, víš přesně, za čím máš jít. Tvoje vnitřní motivace má pevné základy. Otázka, jak vybrat střední školu už najednou není středem vesmíru, je to jen krok na cestě.

Důležitý seznam k výběru střední školy

Víš přesně, co chceš dělat. Napiš si, co je pro tuto činnost důležité. Potřebuješ získat odborné vědomosti? Je nutné dostat nějaké povolení nebo licenci? Jakou vlastnost při činnosti nejvíce uplatníš? Dej si na čas. Věnuj psaní tolik, kolik potřebuješ. Děláš to pro sebe.

Máš v rukou seznam, který ti přesně odpovídá na otázku, jak vybrat střední školu. Proč? Protože jediné, co od školy potřebuješ, je rozvoj. A ty víš přesně, co potřebuješ a chceš rozvíjet. 😉

Seznam kladů a záporů

Oslov lidi, kteří tvojí vysněnou práci dělají už dnes

Superhrdina v práci

Oslovit lidi, kteří tvojí vysněnou práci už dělají, je dobré ze dvou důvodů. 

  • Zaprvé se seznámíš s někým v oboru, kde můžeš získat cenné rady a třeba i možnost praxe.
  • Zadruhé si otestuješ, že tvá představa se může uskutečnit.

Někdy jsou naše představy jednoduše chabé. Třeba tě vůbec nemusí napadnout, že většina vysněné práce je složená z činností, které dělat nechceš. V tom ti právě pomůže osobní setkání

Ptej se a pečlivě sleduj. Třeba zjistíš, že na danou práci prostě nemáš žaludek. Chceš příklad? Nesnášíš manipulaci? Potom tě asi odradí práce v reklamě, která je na manipulaci vystavěna.

Co když jsem si vymyslel práci, která ještě neexistuje?

Všechno, co si dokážeš dobře představit, existuje. To zní možná jako silná slova, proto ti to zkusím vysvětlit ještě jinak.

„Představa budoucnosti určuje tvoji přítomnost.“

Ruka mačká tlačítko s otazníkem

Pokud opravdu dobře vidíš něco, co ještě v reálném světě neexistuje, dokážeš to svojí pozorností do reality dostat. V tom je základ veškerých vynálezů, technologií, pokroků.
To je přirozený vývoj.

Navíc se veřejně mluví o tom, že přibližně 65 % pracovních pozic, ze kterých budeš vybírat, ještě neexistuje. To je pro tebe potvrzením, že jdeš správnou cestou. Je tvoje představa laskavá vůči ostatním? Jdi za ní! Jaká škola ti pomůže získat dovednosti, které se ti hodí? Nastup do ní a jdi. Šťastnou cestu. 

Konečně výběr školy

Školní budova

Vím, že vybíráš střední školu a už to je docela stresující. Chvíli si odpočiň, zaměř svoji pozornost jinam.

Až se vrátíš, zkus si rovnou vybrat vysokou školu. Proboha proč? Vždyť ani nejsem na střední, nevím jestli ji zvládnu a mám si rovnou vybírat vysokou??! Nechci tě naštvat, jen vím, že potřebuješ vědět, jestli máš šanci se ze střední školy dostat bez větších problémů na vysokou.

P.S: A můžeš být klidný/á, když víš, co chceš dělat, všechny překážky překonáš mnohem snáze.

Jak vybrat střední školu, která tvou oblíbenou aktivitu rozvíjí?

Ptej se, nabízí tato škola opravdu to, co potřebuji? Nejspíš ti žádná střední nesplní vše do puntíku. Budoucnost povolání se dá jen těžko předvídat. Pokud by ale škola neměla přinést vůbec nic nebo jen málo toho, co potřebuješ, proč bys do takové školy vůbec chodil? Na střední chodíš protože sám chceš a dává ti to smysl. Pokud tomu tak není, uff, to je průser.

Kam na školu

Už vím, co chci dělat a seznámil jsem se s lidmi v oboru? Teď je třeba vybrat tu nejlepší školu na místě, ve kterém chceš studovat.