Kam na střední školu

Pomoc s výběrem střední školy

Kam na střední školu je jedna z otázek. Už máš jasnou představu, co chceš v životě dělat, a co k tomu potřebuješ? O metodách, které ti pomohou si věci ujasnit, si můžeš přečíst v tomto článku.

Vyber školu, kde zažiješ obrovský růst (rozvoj) a podporu

Osobní růst

I kdyby byla škola na druhé straně republiky, jeď se do ní nejdříve podívat a promluv si s lidmi kteří na ní studují. Jaká na škole panuje atmosféra? Jaké slovo mají na škole studenti? Jaké programy škola organizuje pro přípravu na vysokou školu? Probíhá na škole praxe?

Praxe na škole

Odbornou školu si volíš tehdy, když se chceš něčemu naučit v praxi. Ptej se studentů na škole, jak u nich praxe probíhá. Kdo je učí? Učitel nebo odborník z oboru? Dokáže jim informace tak dobře předat, že jsou z toho nadšení? Jde škola s dobou a pracuje s nejmodernějšími technologiemi?

Vždyť třeba ani nemáš v plánu vysokou a chceš hned po střední začít pracovat. Tehdy je kvalitní praxe dvakrát tak důležitá.

Pěst v ozubeném kole
Ruka drží měšec plný peněz

Podporuje škola placené brigády v oboru?

Teorie je jedna strana mince, kterou je třeba se naučit. Tou druhou je praxe. Co nejdříve to půjde, hledej brigádu v oboru. I kdyby byla hodinovka nižší, než práce supermarketu, jdi do toho. Teprve usilovnou prací získáš ty nejcennější zkušenosti.

Budování zdravého přístupu k práci

Srdce v dlani

Více než cokoli jiného je způsob, jakým přistupuješ k práci. Ani ta nejvíc boží práce není vždycky jen zábavná, akční, dechberoucí. Najdou se chvíle, které tě budou vytáčet, můžeš pochybovat. Co je důležité? Tvůj přístup k práci. Schopnost milovat to, co právě děláš. Ať je to cokoli, v čem vidíš smysl. Jedna z největších lží dneška je motto: Najdi si práci, kterou miluješ. Bullshit.

Stále a znovu dokola miluj to, co děláš. 🙂

Našel jsi na nějaké škole alespoň náznak toho, že ti je schopná pomoci milovat to, co učí? 🙂

Kam na střední školu: Kde se o škole dozvědět nejvíc

Co můžu nabídnout ostatním?

Od studentů

Nikdo ti neřekne víc než student, který na školu chodí nebo člověk, který školu vystudoval. Ano, těžko se shánějí. Na webu najdeš jen málo recenzí škol. Za tu námahu to ale stojí. Ptej se lidí kolem. S velkou pravděpodobností ti někdo z tvých známých předá kontakt, který potřebuješ

Výstava škol

Na jednom místě nejdeš většinu škol v tvém kraji. Pokud nejsi o oboru ještě rozhodnutý, doporučuji takovou výstavu navštívit. Je to dobrá inspirace. Nevěř však všemu, co ti kdo ukáže. Většinou se prezentuje to nejlepší, a zbytek se nenápadně zakryje. Možná na takovou výstavu půjdeš s tvojí třídou na základní škole. Navštívit takovou výstavu v 9. třídě je však už docela pozdě. Zajdi na ní dřív, ať máš čas inspiraci pořádně prozkoumat.

Dav sleduje prezentátora
Otevřené dveře a žárovka

Dny otevřených dveří

Vřele doporučuji. I tady ale platí, že se ukazuje hlavně to lákavé. Nenech se zmást. Využij příležitost hlavně kvůli kontaktům na studenty, které tam potkáš. Navíc můžeš navnímat prostředí, ve kterém se budeš pohybovat. Dobrý nebo špatný pocit z místa, ve kterém se pohybuješ, ti taky hodně napoví.

Informace na webu

I podle webové prezentace školy se dá dobře číst mezi řádky. Působí na vás informace spíš motivačně nebo výhružně? Způsob komunikace online dost prozradí o komunikaci v reálném světě.

Monitor s obsahem webu

Kam na střední školu: Místo, kde chci studovat

Špendlík na mapě

Každá volba má plusy i minusy. Zkusíme si je pořádně popsat. Ty se pak budeš moci lépe vyznat v tom, co je pro tebe důležité. 😉 Kam na střední školu podle místa?

Chci bydlet doma

znaménko plus
 • Neutrácíš za cestovné a ubytování
 • Můžeš pokračovat v tvých oblíbených aktivitách na stejném místě
 • Můžeš se častěji potkávat se starými známými
 • Můžeš předpokládat, že máš doma all-inclusive
znaménko mínus
 • Omezený výběr škol
 • Musíš sám hledat nové příležitosti
 • Je těžší učit se samostatnosti, když jsi doma
 • Čekají na tebe domácí povinnosti

Chci se osamostatnit a žít na intru

znaménko plus
 • Naučíš se samostatnosti
 • Potkáš nové lidi, kteří tě mohou inspirovat
 • Večery jsou pro tebe a tvé kamarády
znaménko mínus
 • Ztrácíš all-inclusive domácí zázemí
 • Musíš plánovat, kdy se uvidíš s rodinou a starými kamarády
 • Intr není hotel, takže tě čekají povinnosti a omezená svoboda

Chci na střední do zahraničí

znaménko plus
 • Vybral sis tu nejlepší školu, kterou jsi chtěl
 • Máš tu nejlepší příležitost naučit se jiný jazyk, možná i několik jazyků najednou
 • Díky setkání s jinou mentalitou se ti může rozšířit vnímání světa. Uvidíš, že na jednu událost existuje mnoho pohledů = každý má svoji pravdu
 • Nejlepší trénink k samostatnosti
znaménko mínus
 • Je to sakra drahé. Avšak existují stipendia.
 • Ztrácíš osobní kontakt s rodinou a přáteli.

Seznam škol

Kam na střední školu

Seznam naštěstí nemusím sepisovat já. Tuhle mravenčí práci za mě udělali jiní. Protože oficiální zdroj MŠMT je sto let za opicemi. Doporučuji neoficiální stránky, kde si dávejte pozor na reklamy. 🙂