Co je asertivita?
Než se pustím do úvahy, proč je dobré umět se chovat asertivně, povím vám co to ta asertivita vůbec je.
Chytré knihy a spousta internetových článků na toto téma nám jednoduše říkají, že: Asertivita je schopnost, umět prosadit jiný názor, stanovisko nebo zájem. Ideálně ten náš a to bez toho aniž bychom narušovali práva ostatních. Jedná se tedy o důležitou komunikační dovednost.
Asertivní metody
Pokud máš pocit, že tohle ti nedělá problém, tak máš pohodový život. Umíš si prosadit své a ve většině případů je vše tak jak si představuješ.
Patříš-li do skupiny těch, kterým se toto nedaří, tak nezoufej. Existují totiž metody, které ti tvou asertivitu pomohou vrátit.
- Ohraná gramofonová deska
- Pootevřené dveře
- Přijatelný kompromis
- Sebeotevření a další…..
Teď si možná říkáš: Pomohou vrátit? Takže to je něco co jsem měl/a a ztratil/a jsem to? Přesně tak 😉
Asertivita jako přirozená vlastnost
Asertivita v dětství
Asertivita je něco, co je nám od dětství přirozené. Každé malé dítě umí bez velkých problémů žádat, odmítat a nemanipulovat. Dokud je to dospělí nenaučí ☺.
„Stává se, že působením rodiny nebo svého okolí postupně začneme své cíle skrývat, potřeby nebrat vážně nebo žádné nemít a hlavně – nevyjadřovat je.“
Co schopnost prosadit se ničí
Děti často slýchají od dospělých: „Mlč, teď mluví dospělí… To snad nemyslíš vážně…. Už mě z tvých otázek bolí hlava!“
Volně přeloženo: „Tvůj názor nemá žádnou váhu, počkej, až vyrosteš… nevěř svým myšlenkám…. Kvůli tobě mi není dobře!“
To je hrozný, co? Naštěstí se nemusíš litovat a můžeš se k vlastní schopnosti prosadit se vrátit. 😉
Když si čtu výše sepsané, tak mi dochází, že teď již není třeba psát o tom, proč je dobré učit se asertivitě. Představa života, ve kterém si dokáži prosadit svůj vlastní názor je dost silný argument nebo ne?
Ty teď máš možnost volby. Můžeš se těmto metodám učit sám, nebo můžeš přijít k nám do klubu a těmto dovednostem se můžeš formou hry učit se svými kamarády 😉