Rozvoj nadání dítěte

Úspěch

Už vidíš alespoň jedno své nadání?  Panečku, koukni na ten potenciál. Najednou nemusíš chodit spát se strachem, a budit se bez energie. Máš ve své moci rozvoj nadání, které je připraveno se ukázat světu. Čeká na tvé odhodlání, pustit se do práce. Je tu pro tebe, aby se každý den stal výjimečným. Cítíš tu sílu? Máš ji v sobě, tak jí dej prostor. Hned teď, není na co čekat.

Rozvoj nadání potřebuje prostor

Rozvoj nadání potřebuje čas

Čas je sice relativní, ale když si na rozvoj nadání nenajdeš ani chvilku, jak se asi může rozvíjet? Je to stejné, jako se cvičením. Každý zkušený masér ti řekne, že nejdůležitější ze všeho je pravidelnost. Věnuj se rozvoji nadání nejlépe každý den. Jestli máš v oblibě plánování, vezmi se kalendář, a na každý den si zapiš 20 minut pro sebe a má nadání. Prostě si začni dávat pravidelné schůzky sám-sama se sebou.

To vůbec neznamená že budeš 20 minut denně dřepět někde v koutě v jogínské pozici. Pokud máš talent na komunikaci, asi to nebude nejvhodnější trávení volného času. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.

Dělej činnosti, které tvé talenty rozvíjí = osobní rozvoj

Jak jsem psal dříve, cvičit jógu pomůže tomu, kdo má silnou vizi budoucnosti. Pokud se nabíjíš při komunikaci s ostatními, komunikuj. Vyhledávej debaty a trénuj argumentaci, přesvědčování. Pátrej po metodách a nasávej. Když rozvíjíš své nadání jsi ve flow. Jsi jako houba a učíš se extrémně rychle. Osobní rozvoj je tu pro tebe celou dobu zdarma.

Cože? Že žádný talent nemáš? Začni tímto článkem a až své nadání uvidíš, pokračuj dál.

Cesta osobního růstu - vize
Lusknutí

Jak zjistím že rozvíjím talent?

Cítíš lehkost a přirozenost při činnosti, kterou trénuje? Cítíš se šťastný/á? Tak jsi na správné cestě.

Samozřejmě se někdy stane, že je sousto obrovské, a musíš se pekelně soustředit. Pokud se však i přes námahu cítíš spokojeně, opravdu pracuješ na rozvíjení svých talentů. 

Nadání je třeba rozvíjet : Důležitá je vytrvalost

Co dělá lidi úspěšnými? Vytrvalost v činnostech, které jim dobře sedí. Je to začarovaný kruh. Ale pozitivně začarovaný. Činnost, ve které se cítíš dobře, děláš s radostí a chceš jít dělat co nejčastěji. Díky tomu jsi stále lepší, a tak pořád dokola.

Co to znamená? Dělej činnost, která rozvíjí tvé talenty, co nejčastěji a záměrně. To je osobní rozvoj. Co je podstatné? Hlavně dělej cokoliv si zvolíš a plně se soustřeď. Až tě ta aktivita pohltí, zapomeneš i na to, že se soustředíš, jsi ve flow… 

Pozornost a osobní růst
Ovladač

Je hraní počítačových her flow?

Jak pro koho. Pokud máš strategický talent a cíleně trénuješ při strategické hře, pak můžeš být právem ve flow.

Schválně se ale mrkni na kamarády, jak často se při hraní her vztekají. Vztek je krásným znamením, že hra kámoše sice v pohltila, ale vůbec při ní nerozvíjí talent, který má. Tvůj kámoš jen dovolil, aby mu hra ukradla jeho pozornost.

Jak jsi na tom ty? Klidně si občas zahraj, jen hlavně pamatuj na své talenty. Štěstí totiž čeká, až mu podáš ruku. 

Rozvoj nadání: Zlepšení v čase

I v životě úspěšného člověka, kterým jsi, přijdou chvíle nezdaru. Říkám jim den blbec. Co pomáhá nastartovat hlavu a naplnit ji lepšími myšlenkami? To, když se na chvíli zastavíš a mrkneš se na svůj vývoj. Čím déle svoje nadání rozvíjíš, tím větší zlepšení uvidíš, a to ti dodá sílu překonat překážky. Osobní rozvoj je cesta.

Rozvoj nadání - zlepšení v čase

Shrnutí

Osobní růst dětí

Dělej činnosti, které tvé nadání rozvíjejí. Dělej je tak často, jak jen je to možné. Dej sám/a sobě prostor. Usilovně na tom pracuj klidně celý život, je to tvůj život. Čas od času si uschovej výsledek své práce. Když se na takový výsledek podíváš po čase, pomůže ti vědomí zlepšení udržet motivaci na cestě. Daruj sám/a sobě prostor být skvělý/á.