Dezinformace, lži, hoax – 1. lekce

Informace z celého světa máme v kapse. Technologie nám umožnily přístup k informacím v rekordním čase. Jak se v záplavě toho všeho vyznat? Jak odhalit dezinformace? Jak poznat vyložené lži? Jak se nenechat napálit hoaxem?

Pravda a lež

Pravda a lži

Slovo pravda slyšíme kolem sebe často. Možná až příliš často. Místo toho, abychom o ní jen mluvili, je třeba pochopit, co znamená. Chápat význam slova je obrovsky důležité. Díky tomu máme šanci jeden druhému rozumět.

Protože nejlépe k porozumění pomáhají příběhy, máme pro tebe přichystaný příběh o pravdě a lži.

Ta sušenka je moje.

Říká se : ‚‚Lež má krátké nohy,‘‘ ale často se jí daří provést excelentní maskovací efekt. Dneska jí běžně potkáváme v reklamách, v příspěvcích na síti, v obalech na jídlo. Maskování, to je její super schopnost. Jak často kolem sebe slyšíme reklamy s nabídkami těch ‚‚nejúžasnějších‘‘ produktů. Člověk by snadno mohl říct : ‚‚To přece není lež, to je marketing.‘‘ Ale pozor, lež zabalená ve zlatém papíru je pořád lež!  Psímu hovínku, také nepomůže obal ze zlata. 😉

Mnohdy lidé vědomě lžou a omlouvají své výroky tím, že jde přeci jen o vlastní názor : ‚‚Mám právo na vlastní názor!‘‘ Mít vlastní názor je obrovsky důležité, ale jeho podání je věc druhá.